Sıkça Sorulan Sorular

Tandem Yamaç Paraşütü Nedir?

Hava sporlarında yolcunun profesyonel pilot eşliğinde uçabildiği ikili uçuşlara tandem denmektedir. Yamaç paraşütünde de yolcu profesyonel yamaç paraşütü pilotu ile uçuş gerçekleştirebilmekte ve bu uçuş için herhangi bir eğitim almasına gerek olmamaktadır. Uçuştan önce pilotun yolcuya iniş ve kalkış hakkında vereceği 5 dakikalık brifingin ardından uçuşlara başlanmaktadır.

Yamaç Paraşütü Nasıl Uçar?

Yamaç paraşütü rüzgar enerjisi kullanılarak havada süzülmek üzere tasarlanmış bir hava aracıdır. Yamaç paraşütü uçuşlarında bilinenin aksine kalkış esnasında herhangi bir atlayış olmayıp, eğime doğru gerekirse birkaç adım atarak ve süzülerek kalkışımızı gerçekleştirmekteyiz. Gökyüzü ile buluşma esnasında bizi kuşlardan ayıran tek fark ise, gerekirse birkaç adım atarak uçmaya başlarken onların kanat çırparak uçuşa başlamalarıdır. Kayseri’de yamaç paraşütü ile uçuş süresi hava şartlarına bağlı olarak 10 ila 30 dakika sürmektedir. Uçuşlarımız gün doğumundan gün batımına kadar devam etmektedir.

Tandem Uçuşları İçin Yolcular Eğitim Almalı Mıdır?

Tandem yamaç paraşütü uçuşlarında yolcu profesyonel pilot eşliğinde uçmakta olup herhangi bir eğitim almasına gerek kalmadan uçuş öncesinde kalkış ve iniş hakkında verilecek 5 dakikalık brifingin ardından gökyüzü ile buluşabilmektedir. Kayseri’de Tandem Yamaç Paraşütü Uçuşları Nereden Gerçekleştirilmektedir? Kayseri’de tandem yamaç paraşütü uçuşlarımız Kayseri’nin Talas bölgesinde bulunan Ali Dağı’ndan gerçekleştirilmektedir.

Ali Dağı’nın Yüksekliği Ne Kadardır?

Ali Dağı deniz seviyesinden yaklaşık 1800 metre, iniş yaptığımız alandan yaklaşık 625 metre yüksekliktedir. Şehir merkezine yakın olması ve iniş yapacağımız alandan tepeye ulaşımın kolay olması, Ali Dağı’nı Türkiye’nin en özel uçuş bölgelerinden biri yapmaktadır.

Yükseklik Korkum Var Yine De Uçabilir Miyim?

Evet kesinlikle uçabilirsiniz. Yamaç paraşütü uçuşlarına süzülüş ile başlayıp ortalama bir hızda uçuşumuzu gerçekleştirdiğimiz için herhangi bir yükseklik korkusu hissine sebep olmamaktadır.

Yamaç Paraşütü Tehlikeli Midir?

Yamaç paraşütü extreme bir hava sporudur spordur ve her extreme sporda olduğu gibi yamaç paraşütünde de kendine özgü riskler vardır. Ancak bu risklerle genellikle uygun olmayan koşullarda yapılan uçuşlarda karşılaşılmaktadır. Gerekli koşulların sağlandığı durumlarda gerçekleştirildiğinde yamaç paraşütü güvenli bir spora dönüşmektedir. Uçuş öncesinde tandem pilotu değerlendirmesi gereken her şeyi değerlendirdikten sonra, keyifli ve güvenli bir uçuş için her şeyin uygun olduğuna karar verirse uçuş gerçekleştirilmektedir. Risk unsuru oluşturacak herhangi bir durumla karşılaştığında pilot uçuşu iptal edebilmektedir.

Yamaç Paraşütü Uçuşlarının Sakıncalı Olduğu Gruplar Hangileridir?

Yamaç paraşütü extreme bir hava sporudur. Uçuş esnasında yolcularımız adrenalini doruklarda yaşamaktadır. Buna bağlı olarak havada hiçbir yolcumuzun sıkıntı yaşamasını istemeyiz. Bu yüzden kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon ve panik atak rahatsızlığı olan yolcularımıza uçmamalarını önermekteyiz. Bu rahatsızlıkların dışında ileri düzey kronik hastalığı olmayan herkes uçabilmektedir.

Fiziki Engelim Var Yine De Uçabilir Miyim?

Yamaç paraşütüyle uçmaya başlamak için kalkış esnasında belirli bir hıza ulaşılmalıdır. Rüzgar olmadığı zamanlarda bu hız yaklaşık 14 km/s’dir. Bu hıza ulaşabilmek için yolcu ve pilot senkronize bir şekilde koşmalı ve kalkış için yeterli hıza ulaşmalıdır. Ancak rüzgarın istediğimiz yönden ve belirli limitlerde esmesi kalkışımızı kolaylaştırıcı bir etki sağlayacaktır. Kalkış esnasında koşmamıza gerek kalmayacak, yeterli rüzgar olduğu zamanlarda fiziksel engeli olan yolcularımızla uçuş gerçekleştirebilmekteyiz.

Yamaç Paraşütü Uçuşu İçin Nasıl Giyinmeliyim?

Sıcak havalarda dahi rüzgarın etkisi ile uçuş esnasında üşüyebilmekteyiz. Bu durumu göz önünde bulundurarak ve hava durumuna bağlı olarak genellikle ceket, mont ve eldiven giymenizi öneririz. Kalkış öncesinde yapacağımız koşu esnasında terlik, sandalet vb. giymeniz, koşu yapmanızı engelleyebilir. Yolcu kalkış esnasında rahat koşabileceği bir ayakkabı giymiş olmalıdır.

Yamaç Paraşütü Uçuşları İçin Yaş ve Kilo Limitleri Nedir?

Stabil koşullarda 25-110 kilo aralığındaki yolcularımızla uçuşumuzu kolaylıkla gerçekleştirebilmekteyiz. Aslında belirlenen bu limitler rüzgar yönü, şiddeti ve yolcunun kalkış öncesinde koşabilme durumuna bağlıdır. Örneğin rüzgar istediğimiz yönde ve şiddette ise 110 kilo olan yolcumuzla kalkışı kolaylıkla gerçekleştirebilmekteyiz. Yamaç paraşütü uçuşlarında yaş için herhangi bir limit bulunmamakta olup, 18 yaşından küçük yolcularımız ebeveynlerinden gerekli izni aldıktan sonra uçuş yapabilirler.

Kayseri’de Yamaç Paraşütü Uçuşları İçin Ne Yapmam Gerekir ve Nerede Olmalıyım?

Uçuş için belirlediğiniz gün ve saat için bizi arayıp randevu alabilirsiniz. Belirlenen gün ve saatte Kayseri’nin Talas bölgesinde bulunan ve iniş yapacağımız alan olan yamaç paraşütü iniş alanına gelmeniz gerekmektedir. Tepeye ulaşımı sağlayacağımız servis araçlarımız bu alandan hareket etmektedirler.

Tanıtım Videomuz